2019 Lapkričio dangus pradedančiąjam. I dalis. Mėnulis

Šiuo straipsniu pradedu apžvalgų ciklą pradedantiesiems. Šiuolaikiniame gyvenimo tempe retas kuris randame laiko pakelti akis į dangų. O dar retesnis iš tų, kas pakelia, supranta ką mato. Man pačiam neretai tenka sulaukti klausimų – o kas ten tokio ryškaus vakar vakare švytėjo danguje? Tad šiame straipsnelyje lengvai paknebinėsiu ką tokio galima pamatyti 2019-ųjų lapkričio danguje.

Mėnulis 

Mėnulis bene lengviausiai randamas dangaus objektas, po Saulės. Jo stebėjimui nebūtinas koks optinis prietaisas, o norint patyrinėti paviršiaus detales, gali užtekti žiūronų, monoklio ar nedidelio teleskopo.

Lapkritis prasideda jau įpusėjusia Jaunatimi. Pirmomis mėnesio dienomis jo pilnėjantį pjautuvą lengvai pastebėsite virš horizonto pietvakariuose. Kiekvieną vakarą jis vis pilnės, bus matomas vis aukščiau ir leisis pietvakariuose beveik po valandą vėliau. Kol miegosime iš Lapkričio 1 į 2 ir Mėnulis bus žemiau horizonto, jis prasilenks su Saturnu ir 2 dienos vakarą matysis maždaug per delną kairiau jo. Lapkričio 4 prasidės Priešpilnio fazė. Tą dieną, o atidesni ir keletą dienų anksčiau, Mėnulį nesunkiai pastrebės danguje net dienos metu. Apie pietus jis patekės pietryčiuose. Kadangi Mėnulis savo orbitoje tuo metus bus žemesniame taške (apie tai kada nors atskirame straipsnyje), jis taip ir keliaus gana žemai prie horizonto kol nusileis pietvakariuose danguje pabuvęs vos 8 valandas.

Mėnulis ir Saturnas
Mėnulis ir Saturnas lapkričio 2 18:00

Lapkričio 12 apie 17 valandą (laikas paskaičiuotas Klaipėdai) šiek tiek šiauriau rytų krypties patekės Pilnatis, kuri per naktį užsiropš net 50 laipsnių aukščiau horizonto ir kitą rytą 8:40 leisis beveik šiaurės vakaruose. Dangumi Mėnuo riedės beveik 14 valandų. Toks Mėnulio matymo laiko pailgėjimas susijęs su jo padėties orbitoje pasikeitimu, o apie tai jau pažadėjau papasakoti atskirame straipsnyje.

Mėnulis Jautyje
Mėnulis Jautyje lapkričio 12 18:00

Su kiekviena diena pilnas Mėnuo palengva dildamas tekės vis vėliau ir 19 dieną vos patekėjęs apie 23:05, po 6 minučių pereis į Delčios fazę ir kitą parą, t.y. 20 lapkričio nepatekės visai. Taip yra vėl gi dėl to pačio judėjimo orbitoje. Mėnulis kas dieną pateka šiek tiek vėliau, nei tekėjo ankstesnę dieną. Skirtumas gali būti ir 20 minučių ir pusantros valandos. Bet visada į vėlesnę pusę. Taip ir gaunasi šį kartą, kad kitas Mėnulio patekėjimas bus po 25 valandų ir 26 minučių, t.y. 21 lapkričio 00:31.

Delčia dildama artės Saulės link, kas rytą patekėdamą vis arčiau ryto brėškos. Tomis dienomis, turiu omenyje dienos metus, Saulei šviečiant, Mėnuli nesunkiai rasite dešiniau Saulės. Lapkričio 24 rytą siauras Delčios pjautuvėlis puikuosis netoli Marso, o 25 dienos rytą priartės visai arti Merkurijaus. Tiesa, šį rytą norint jį pamatyti reikės ne tik anksti atsikelti (rekomenduoju dairytis nuo 6:30 iki 7:00), bet ir gerokai pasistengti. Trukdys ne tik apyšviesis brėkštantis dangus, bet ir Mėnulis bus itin siauras, vos 3% apšviesto paviršiaus. Kaip Marytės plaukas. Tačiau verta pamėginti. Dairykitės pietryčiuose. Jei jums pavyks, tai bus bene įspūdingiausias jūsų matytas Mėnulio pjautuvėlis. 7 valandą ryto iki Jaunaties bus likę 34 valandos.

Mėnulis ir Merkurijus
Mėnulis ir Merkuriju lapkričio 25 7:00

Lapkričio 26 17:06 stos Jaunatis ir viskas prasidės iš pradžių. Naujas Mėnulio ciklas, bet jau kiek kitoks. Įdomybės prasideda pirmomis Jaunaties dienomis. Lapkričio 28 dienos metu, kuomet dar švies Saulė, įvyks labai įdomus, bet deja nematomas reiškinys. Mėnulis kelioms valandoms uždengs Jupiterį. Saulei nusileidus mes Mėnulio pjautuvėlį (apie 5%) jau matysime per vidurį tarp Jupiterio (dešinėje) ir tuo metu jau matomos Veneros (kairėje).

Mėnulis tarp Veneros ir Jupiterio
Mėnulis tarp Veneros ir Jupiterio lapkričio 28 17:00

Parašykite komentarą