Keliaujančios žvaigždės. Ar ten tai tikrai yra žvaigždės ?

Turbūt dažnas esame, naktinio dangaus skliaute matęs skriejantį šviesulį. Jis gali skristi įvairia trejektorija ir po truputį užgesti. Ar ten tikrai būta žvaigždės ?

Dažniausiai tokie dangaus skliaute pasirodantys judantys šviesuliai yra vadinami Iridžio žybsniais. Iridžio žybsnis tai dirbtinio žemės palydovo sukurtas atspindys nuo Saulės. Didžiausia tikimybė, kad jis Saulės šviesą atspindėjo nuo palydovinės antenos ar nuo saulės baterijos.

Iridžio žybsnio simuliacija
Wikipedia.org

Pirmieji 5 Iridiumo palydovai buvo paleisti 1997 m. Iki 2002 metų buvo paleisti 95 ryšio palydovai. Jie naktiniame danguje spindės nebeilgai. Nuo 2017 m. iki 2019 m. buvo paleisti naujos kartos Iridiumo palydovai, kurie žybsniais nebedžiugins.

Turbūt vieni paskutiniųjų Iridžio žybsnių pasirodys lapkričio 7 ir 11 dieną. Tai bus viena paskutiniųjų progų pamatyti šitokį reiškinį naktiniame danguje. Žybsniai danguje pasirodydavo labai dažnai. Juos išvysti būdavo galima netgi kelis kartus per naktį. Apie paskutiniuosius Iridžio žybsnius daugiau imformacijos rasite čia.

Įprastas Iridžio žybsnio vaizdas danguje
Wikipedia.org

Keliaujančios žvaigždės danguje, žinoma, yra ne tik Iridiumo palydovai. Naktiniame danguje spindėdama praskrenda ir Tarptautinė kosminė stotis (TKS). TKS Žemę apskrieja 16 kartų per 24 valandas. Visiškai taip pat kaip ir Iridiumo palydovai, TKS Saulės šviesą atspindi nuo Saulės baterijų. Tarptautinės kosminės stoties žybsniai kartojasi dažnai, o jų žybėjimą galite sekti čia.

Parašykite komentarą