Kosmoso tyrinėjimų istorija. I dalis.

Sparčiai tobulėjant technologijoms ir 1903 metų pabaigoje broliams Raitams atlikus pirmąjį skrydį, žmonija pradėjo šuoliuoti milžiniškais žingsniais. Turėkime omenyje tai, kad kosmoso tyrinėjimai zenitą pasiekė 1969 metais, kai amerikiečiai išsilaipino Mėnulyje. Žmonijos progresą galime suprasti vien iš to, kad nuo pirmojo žmogaus skrydžio iki išsilaipinimo kitame dangaus kūne praėjo tik 66 metai.

Šis straipsnių ciklas bus skirtas susipažinti su kosmoso tyrinėjimų istorija. Garsiausiais žmonėmis, nepamirštomis misijomis bei neįtikėtinomis istorijomis. Stengsiuos apžvelgti viską nuo pirmosios įdėjos iki pačių naujausių atradimų ir technologijų. Taigi nieko nelaukdami ir pradėkime.

Jau 1861 m. škotų mokslininkas William Leitch išleido darbą ,,Kelionė per kosmosą”, kuriame aprašė teoriškai įmanomas galimybes keliauti į kosmosą. 1926 m. kovo 16 d. JAV mokslininkas Robert H. Goddard sukonstravo ir išbandė raketą varomą skystuoju kuru. Tai buvo pirmoji tokio tipo raketa pasaulyje.

Vykstant Antrąjam pasauliniam karui, nacių mokslininkas Wernher Von Braun naudodamasis Goddard darbais šio tipo technologijas pritaikė kaip ginklus. Jo sukurta V2 tipo raketa, tapo pirmąja balistine raketa pasaulyje ir tai buvo pirmasis aparatas pasiekęs kosminę erdvę.

V2 tipo raketa

Sovietų sajungoje, įkvėptas žymaus kosmoso teoretiko Konstantino Tsilkovskio, vyriausiuoju raketų inžinieriumi buvo paskirtas žymusis Sergejus Koroliovas. Tuometinis vadovas Josifas Stalinas pavedė jam sukurti tarpžemynines balistines raketas, kurios būtų tinkamos gabenti branduolines galvutes. Tai Koroliovas sukūrė visų sovietinių raketų pradininkę R-7 dar kitaip vadintą ,,Semiorka” (septynike).

R7 raketos modelis

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui vokiečių mokslininkas Von Braunas su savo mokslininkų grupe perbėgo į kitą barikadų pusę. Jie visi pasidavė amerikiečių saugumo tarnyboms. Amerikiečių pusėje jie kūrė kosminius aparatus. Prisidėjo kuriant pirmąjį amerikiečių kosminį palydovą, raketas Juno I ir Atlas, bei dalyvavo kuriant raketą nešėją Saturn V, skirtą skrydžiams į Mėnulį.

Šioje dalyje tiek. Kitoje dalyje apžvelgsiu kosmoso lenktynių pradžią. Kokią įtaką turėjo prasidėjęs šaltasis karas? Pirmieji palydovai ir kokie žingsniai buvo padaryti norit paleisti raketą į kosmosą, kurioje buvo žmogus.

Parašykite komentarą