Merkurijaus tranzitas – retas reiškinys jau visai čia pat

Lapkričio 11 d. antroje dienos pusėje vyks retas astronominis reiškinys vadinamas Merkurijaus tranzitu. Būdamas arčiausiai Saulės, Merkurijus aplink ją apsisuka per 88 žemės paras. Retkarčiais pasitaiko, kad jis patenka į liniją tarp Saulės ir Žemės ir šis reiškinys yra vadinamas Merkurijaus tranzitu. Tada galime stebėti Saulės disku keliaujantį mažą taškelį – Merkurijų.

Merkurijaus tranzitas vyksta dėl orbitų išsidėstymo. Taip pat tai yra labai retas astronominis reiškinys, nes vyksta vos 13 kartų per kiekvieną šimtmetį. Kitas toks pat reiškinys bus tik 2032 m. Paskutinį kartą šį reiškinį galėjome stebėti 2016 m. gegužės 9 dieną.

Merkurijaus tranzitas 2016 m.

Pirmasis Merkurijaus tranzito stebėjimus atliko Pierre Gassendi, prancūzų filosofas ir astronomas, 1631 metais lapkričio 7 dieną. Po to tuometiniai astronomai vis dažniau ir tiksliau apskaičiuodavo Merkurijaus tranzito laiką.

Norintys stebėti šį dangaus reiškinį taip pat turi būti atsargūs ir imtis priemonių, kurios padėtų saugiai pamatyti šį reginį. Stebėjimui yra naudojamos, tokios pat priemonės kaip ir per Saulės užtemimą. Labiausiai patartina naudoti specialius filtrus, kurie Saulės šviesą sugertų tiek, kad neašarotų akys. Nepatartina į Saulę žiūrėti namuose pasidarytais prietaisais, nes jie gali nesulaikyti ultra violetinės spinduliuotės, kuri labiausiai kenkia akims. Žiūrėti šį reiškinį galima ir be optinės įrangos, bet žinoma tik per specialius filtrus. Aišku, norintiems pamatyti visą grožį yra reikalinga optinė įranga, taip pat su tam tikra apsauga. Dažnai galima sutikti informacijos, kad taip pat į Saulę galima žiūrėti, per stipriai aprūkytą stiklą, foto juostelę ir t.t. Mes savo ruožtu norime pasakyti, kad nepatariame naudotis tokiais siūlymais, nes rizikuotumėte pakenkti savo regėjimui.

Tranzitas prasidės apie 14 val. 35 min. ir baigsis apie 16 val. 25 min. nusileidus Saulei. Visas reginys truks apie nepilnas dvi valandas. Lieka tik tikėtis gražaus ir giedro oro, tinkamo stebėti šį reginį, kuris kitą kartą pasirodys tik po 13 metų.

Parašykite komentarą