Patarimai kaip nesušalti naktinių stebėjimų metu

Patarimai būna įvairūs, tiek geri, tiek ne labai, bet ir vienuose, ir kituose galima rasti kažką naudingo sau. Tad nusprendžiau pasidalinti mintimis viena, bent jau man, aktualia tema, kaip nesušalti naktinėjant prie teleskopo.

Patarimai, kad ir kokie jie bebūtų, dažniausiai būna vienaip ar kitaip naudingi, ypač tie, kurie dalijami iš asmeninės patirties. Šiame straipsnelyje pabandysiu aprašyti kaip aš kovoju su vėsiomis naktimis, kai būnu išvykęs tiek į naktinio dangaus fotosesiją, tiek į vizualius stebėjimus teleskopu.

Apranga pavasariui ir rudeniui

Yra toks posakis “Nėra blogo oro, yra tik bloga apranga”. Žinote ką, tai yra šventų švenčiausia tiesa. Žiūrėk netinkamai apsirengei, per daug ar per mažai, ir tu jau kaisti mirkdamas prakaite, arba jau šąli strikinėdamas nuo kojos ant kojos.

Naktiniai stebėjimai ne išimtis. Astronominiai stebėjimai apskritai yra labai nejudrūs, todėl šaltis labai greitai gali suriesti į ožio ragą, o tuomet teks viską baigti. Kad taip nenutiktų reikia vadovautis paprastomis taisyklėmis, apsirengti tinkamai. Tinkamai tai nereiškia prisirengti it svogūnui ir vos pajudėti, o reiškia nepersirengti.

Yra toks dalykas, kaip trijų sluoksnių taisyklė. Anksčiau aš apie ją nieko nebuvau girdėjęs, bet pradėjęs važinėti dviračiu susipažinau su šia nuostabia metodika. Vikas labai paprasta – reikia stengtis apsirengti taip, kad kūną dengtų ne daugiau kaip trys sluoksniai drabužių. Ir labai pageidautina, kad tie drabužiai būtų “kvėpuojantys”. Kaip tai turėtų atrodyti praktikoje?

Kaip pavyzdį paimsiu spalio mėnesį rengtą Tarptautinę Mėnulio stebėjimo naktį kuri vyko Šakių rajone, Pervazninkų kaime Žalčio kalno mini observatorijoje. Diena buvo pakankamai šilta, vakare dar laikėsi apie 17 – 18º pagal Celsijų. Tad uždavinys, neprisirengti labai daug, bet tuo pačiu nepradėti šalti, kai temperatūra nukris keliais laipsniai. Ir viskas čia labai paprasta, kol susinešioji įrangą sušyli ir jei apranga neišgarins drėgmės, tai nukritus temperatūrai bus jaučiamas diskomfortas.

Patarimai kaip apsirengti, kad nesušalti.
Rudeninė apranga prie teleskopo. Oro temperatūra stebėjimo metu apie 13ºC.

Kadangi aš esu “šaltanagis” tai man labai svarbu šiltai apauti kojas. Taigi tam vakarui užsimaukšlinau šiltas kojines ir apsiaviau šiltus batus. Ant galvos vis dar vasariška kepuraitė, kurios snapelis labai pagelbėja nuo krintančios pašalinės šviesos. Aš beveik visada naudoju termo aprangą, todėl ir šiuo atveju buvau pasivilkęs termo apatinius, tada kelnės, plonas džemperis ir vėjo neperpučiama, bet gerai kvėpuojanti striukė. Ir, žinoma, turėjau pirštuotas pirštines. Taigi kaip pastebite, viso labo maksimaliai trys sluoksniai. Apibendrinant:

 • termo apatiniai;
 • šiltos kojinės;
 • kepurė su snapeliu;
 • šilti batai;
 • vėjui nepralaidi striukė;
 • pirštinės

Apranga žiemai

Žiemą rengtis reikia pagal tuos pačius principus, kaip ir kitais metų laikais. Vadovaujamės ta pačia trijų sluoksnių taisykle. Drabužiai savame suprantama pagal sezoną. Tarkime aš, kai temperatūra nukritusi žemiau nulio, tarkime lai bus – 10º pagal Celsijų, vienareikšmiškai apsiaunu šiltas kojine, batai kuo šiltesnis. Apatiniai kaip taisyklė termo, tada vėjo neperpučiamos kelnės, šiltas megztinis ir šilta, vėjui atspari, striukė. Na ir kumštinės pirštinės su galimybe greitai apnuoginti pirštus, – paderini aparatūrą ir vėl į kumštį. Pirštinės tikrai geros ir užsirekomendavusios. Darbinė temperatūra iki – 20ºC.

Nemažiau svarbu, kad nešaltų ir galva. Tam reikalui, jei tikrai šalta, yra vėjas, žvarbu, naudoju slidininko kaukę. Puikus ir nepamainomas dalykas. Dažniausiai užtenka tik kaukės ir striukės gobtuvo, bet kartais dar ir kepurę užsimaukšlinu.

Slidininko kaukė puikiai tinka vėsiomis žiemos naktimis.

Taip pat, esant šalčiams, labai gerai veidą ir plaštakas išsitepti riebiu kremu. Puikiai veikia ir gyvuliniai taukai. Čia tam, kad išvengti nušalimų. Dar vienas patarimas, jei labai šąlama – naudoti šildomuosius pleistrus, kurie priklijuojami nugaros plote. Aš kartais naudoju Pyralgina Termo Hot pleistrą. Taip pat labai gerai turėti termosą karštos arbatos su medumi. Tai gi apibendrinant patarimai tokie:

 • šiltos kojinės;
 • šilti batai;
 • apatinė termo apranga;
 • vėjo neperpučiamos kelnės;
 • vėjo neperpučiama ir šilta striukė;
 • šiltas megztinis;
 • šilta kepurė, slidininko kaukė;
 • veido ir plaštakų oda ištepama riebiu kremu ar gyvuliniais taukais;
 • šildomieji pleistrai;
 • termosas su karšta arbata;

Na tai va, tokie patarimai. Tai kas aprašyta naudojama pačio ir man tai veikia. Nesakau, kad viską ką pateikiau visiems tinkama, tad viską priimkite kaip rekomendacijas. Jei ką prisiminsiu, būtinai papildysiu. Nesušalkite ir gėrėkitės naktiniu dangumi!

Parašykite komentarą