Patinka ar nekenčia dirbtinis intelektas, ypač generatyvinis AI į 2024 metų technologijų istorija.
„OpenAI“ su savo virusinėmis paslaugomis, tokiomis kaip „ChatGPT“ ir milijardinis finansavimas, iki šiol galėjo suvalgyti liūto dalį dėmesio ir pinigų. Tačiau remiantis nauja ataskaita, kurią parengė aukščiausio lygio VC Accel ir „Dealroom“ analitikai, Europoje ir Izraelyje kyla vilčių, kad galėtų pasižymėti.
Kartu Europa ir Izraelis kasmet paprastai sudaro apie 45 % viso rizikos finansavimo, tačiau perskaičiavus tai į konkrečią AI sritį, ši dalis sumažėja iki mažiau nei pusės (o generatyvinio AI – dar mažiau). Galite tai priimti kaip signalą, kad Europa ir Izraelis atsilieka rinkoje. Arba optimistiškiau, tai reiškia, kad ateinančiais mėnesiais ir metais pamatysime daug įdomių įvykių, kai regionas pasivys.
Investuotojai dabar ieško kito didelio dalyko, galbūt kainomis, kurios yra mažiau išpūstos nei JAV. Įdomu tai, kad „Accel“ partneris Harry Nelis man sako, kad viena iš priežasčių, kodėl ši ataskaita apskritai pasirodė, buvo ta, kad jo įmonė sunkiai dirbo. Įvertinkite visas regione besikuriančias generatyvias AI įmones, kad išsiaiškintumėte, į ką investuoti. Taigi žiūrėkite šią erdvę.
Tuo tarpu čia yra keletas įdomiausių ataskaitos duomenų:
Londonas yra miestas, kuris „sugeneravo“ daugiausiai GenAI startuolių.
Iš 221 analizuotų startuolių „Dealroom“ ir „Accel“ maždaug 27%, beveik trečdalis grupės, buvo sukurti Londone. Tel Avivas užėmė antrąją vietą su 13 %; Berlynas 12 %; ir Amsterdamas 5 proc. Įdomu tai, kad nors Paryžius yra miestas, apie kurį visi jau kurį laiką kalbėjo kaip apie AI plėtros židinį, jis atsidūrė miesto reitingų viduryje – 10 proc.
Tačiau tie startuoliai veržiasi į priekį.
Prancūzijoje įkurti „GenAI“ startuoliai surenka daugiausia pinigų
Bendrai prancūzų startuoliai, kurie save apibūdina kaip dirbančius generatyvaus dirbtinio intelekto srityje, iki šiol surinko 2,29 mlrd. USD – daugiausiai iš bet kurios Europos šalies ir daugiau nei Izraelis. Paskutiniuose etapuose buvo: „Mistral AI“ anksčiau šį mėnesį surinko 640 mln. USD (prieš tai buvo maždaug 500 mln. USD), „H“ prieš kelias savaites surinko 220 mln.
Kita svarbi AI paleidimo veikla Paryžiuje apima Hugging Face, atvirojo kodo mašininio mokymosi modelių saugyklą, kuri 2023 m. rugpjūčio mėn. surinko 235 mln. taip pat nauja į mokslinius tyrimus orientuota organizacija „Kyutai“, kuri pati yra ginkluota šimtais milijonų eurų, kad sukeltų bangas atvirojo kodo AI modeliuose.
Kodėl yra taip, kad kai kuriose vietose viskas daug geriau nei kitose?
Iš viso Prancūzijos 2,29 mlrd. JAV dolerių yra beveik tiek pat, kiek surinko kitos trys šalys kartu. JK gavo 1,15 milijardo dolerių generatyvaus AI pradinio finansavimo (stabilios difuzijos gamintoja Stabilumo AI, Synthesia ir PolyAI tarp didesnių žaidėjų čia); Izraelis 1,04 milijardo dolerių (su startuoliais, įskaitant AI21 ir Run:ai, kuriuos neseniai įsigijo Nvidia); ir Vokietija 636 mln. USD (didžiąją dalį sudarė „Aleph Alpha“ 500 mln. USD pernai). Be to, kitos regiono šalys gavo mažiau nei 160 mln.
Nelis mano, kad pagrindinė to priežastis – tobula stiprių švietimo įstaigų audra, kurios ne tik išugdo daug techninių talentų, bet ir pritraukia dideles technologijų įmones kurti savo veiklą, kad išnaudotų šį talentą.
„Matote, kaip svarbios tikros, ilgalaikės investicijos į švietimą, duodančios daug steigėjų Paryžiuje“, – sakė Nelis. „Tas pats pasakytina ir apie Londono maitinimą iš tokių mokyklų kaip Kembridžas, Oksfordas ir UCL. Tačiau žingsnis tarp universitetų ir steigėjų nėra iš karto: vidurinis etapas daugeliui buvo darbas didelėse technologijų įmonėse, kurios įkūrė parduotuvę, kad pagerintų įdarbinimą.
„Akivaizdu, kad universitetai yra labai svarbūs pritraukiant hiperskalininkus“, – sakė Nelis, cituodamas „Facebook“ / „Meta“, anksti įkūrusią savo AI tyrimų laboratorijas Paryžiuje, o „Google“ galiausiai ten įkūrė panašią struktūrą, jau sukūrusi operaciją su „DeepMind“. Londone ir Paryžiuje.
Didelė istorijos dalis yra „įkūrėjų gamyklos“ – „hiperscaler“ technologijų įmonės
Iš tiesų, nors startuoliai gali jaustis kaip dirbtinio intelekto plėtros tiglis, didžiosios technologijų įmonės turi atlikti svarbų vaidmenį kurdamos šias liepsnas. Žvelgiant į ilgą GenAI startuolių uodegą, maždaug 25% jų turi įkūrėjų, kurie anksčiau dirbo Alphabet (DeepMind arba Google), Apple, Amazon, Meta ar Microsoft (vadinkime juos MAAMA). Kuo aukščiau kylate, jis tampa dar labiau klubinis. Tarp 10 geriausių šių startuolių 60% įkūrėjų yra iš vieno iš MAAMA.
Tiesą sakant, viena įmonė ypač išsiskiria kaip aiškus AI steigėjas:
Tai nėra puiki žinia tiems, kurie ateina iš tos grupės ribų, nors tai taip pat gali vystytis ir plėstis, kai sritis bręsta ir auga.