Sirijus. Žvaigždė apipinta paslaptimis ir legendomis

Sirijus – ryškiausia naktinio dangaus žvaigždė. Taip pat ji yra viena iš artimiausių žvaigždžių Žemei. Ji turi saugo daug paslapčių apie save, bei yra apipinta daugybe legendų bei mitologinių istorijų.

Sirijus yra yra dvinarė žvaigždė, turinti palydovinę žvaigždę, baltąją nykštukę, vadinamą Sirijumi B. Ji yra daug mažesnė už savo didžiąją pakeleivę. Mokslininkų manymu Sirijaus B tankis yra itin didelis. Abiejų žvaigždžių paviršiaus temperatūra svyruoja tarp 9600 laipsnių Celsijaus iki 25000 laipsnių Celsijaus.

Sirijus yra Didžiojo Šuns žvaigždyne. Kartais Sirijaus žvaigždė yra pavadinama Didžiojo Šuns žvaigžde, nes yra ryškiausia šio žvaigždyno žvaigždė. Žvaigždynas šiuo metu su Sirijaus žvaigžde pasirodo apie vidurnaktį. Žiemos sezonu Sirijus būna matomas daug ilgiau. Žiemą jis pateka vakare, rytų – pietryčių kryptyse.

Stellarium programos simuliacija

Sirijaus žvaigždė taip pat yra apipinta įvairiomis legendomis ir mitologinėmis istorijomis. Astronomai ir istorikai nesutaria dėl įvairių klausimų apie Sirijų. Vienas iš jų, kad senovės stebėtojai Sirijų visada apibūdindavo kaip raudonąją žvaigždę, nors ji dabar yra melsvai balta. Astronomai žvaigždžių evoliucijos versiją šiuo klausimu atmeta, nes tai yra per daug trumpas laikotarpis.

Su egiptiečių kalendoriaus sukūrimu yra siejamas ir Sirijaus pasirodymas danguje. Yra manoma, kad Egiptiečių žyniai pastebėjo, kad upės potvynis prasideda tuoj pat po vasaros lygiadienio, o kaip tik tada danguje po septyniasdešimties dienų pasirodo Sirijus.

Taip pat yra viena keista teorija. Afrikoje senuosiuose Dogonų genties raštuose fiksuojama, kad yra minima Sirijaus žvaigždės antrininkė. Esą ji buvus daug didesnė ir ryškesnė, bet prieš milijonus metų tapo daug mažesne ir tankesne. Pagal juos, dabartinė Sirijus B yra net svarbesnė už didžiąją žvaigždę ir esanti pati sunkiausia visoje visatoje. Mažesnioji Sirijaus žvaigždė buvo atrasta tik 1862 m. amerikiečio Alvan Clark, tiesa taip pat labai atsitiktinai. Jis bandydamas naujas teleskopo linzes Dearborn observatorijoje, net pamanė, kad tai linzių defektas, bet ten buvo mažoji Sirijaus žvaigždė.

Parašykite komentarą