Sudėtingi erdvėlaiviai dažnai veikia su stulbinančiai pasenusiomis kompiuterinėmis sistemomis: turėkite omenyje, kad „Perseverance rover“ veikia su PowerPC 750, procesoriumi, garsėjančiu 1990-ųjų pabaigoje veikusiu „iMac“.
San Franciske įsikūrusi „Aethero“ siekia į orbitą iškelti galingesnes skaičiavimo sistemas, o pirmasis jų krovinys paleidžiamas šį mėnesį „SpaceX“ transporto priemonės „Transporter-11“ pavėžėjimo misijoje. Kompiuteris, mažas, vienas sukraunamas MVP, vadinamas AetherNxN, sukurtas ant Nvidia Orin procesoriaus, gaus papildomą apsaugą nuo naujos spinduliuotės apsaugančios medžiagos, kuri, produkto kūrėjų, Cosmic Shielding Corporation (CSC) teigimu, gali padėti atverti naują kompiuterių erą. kosmose.
Šiandien elektronika kosmose yra apsaugota nuo kenksmingos spinduliuotės dviem būdais. Jie yra fiziškai ekranuoti, naudojant tam tikrą medžiagų, pvz., aliuminio ir tantalo, derinį, ir jie yra atsparūs spinduliuotei, o tai paprastai reiškia, kad jie sukurti taip, kad padidintų jų toleranciją radiacijos poveikiui. „AetherNxN“ kompiuteris yra atsparus radikalams, tačiau pridėjus CSC ekraną „įgaliname išnešti į kosmosą AI galinčią aparatinę įrangą ir užtikrinti, kad ji veiktų tokiomis labai priešiškomis sąlygomis“, – neseniai interviu sakė „Aethero“ įkūrėjas Edwardas Ge.
CSC ekranavimas yra nauja, 3D spausdinta medžiaga, kurią bendrovė vadina Plasteel (terminas, kilęs iš Franko Herberto Kopa): polimero mišinys su tolygiai paskirstytu spinduliuotę blokuojančių nanodalelių sluoksniu. Bendrovė buvo įkurta 2020 m. ir skraidino savo ekranavimo medžiagą misijose su „Axiom Space“ ir „Quantum Space“. Plasteel yra lankstesnis nei aliuminis, todėl jį galima naudoti įvairiems komponentams – įmonė netgi stengiasi jį pritaikyti kosminiams kostiumams.
Bendrovė teigia, kad jos medžiaga ne tik sumažina bendrą kompiuterio gaunamos spinduliuotės dozę, bet ir yra veiksmingesnė už tradicines medžiagas apribodama tai, kas vadinama „vieno įvykio efektu“. Tai yra tada, kai viena jonizuojanti dalelė, kaip didelės energijos protonas, pažeidžia ar kitaip paveikia elektroninę grandinę erdvėje. (Šie įvykiai vyksta net Žemėje, tačiau tai labai reta dėl atmosferos siūlomos apsaugos.)
Nors svarbu sumažinti bendrą dozę, taip pat svarbu sušvelninti vieno įvykio poveikį. CSC įkūrėjas ir generalinis direktorius Yanni Barghouty palygino tai su 100 teniso kamuoliukų atsitrenkimu į sieną, palyginti su viena kulka; jų bendra kinetinė energija gali būti tokia pati, tačiau pastaroji yra žymiai pavojingesnė.
Tiek Ge, tiek Barghouty sutiko, kad naujos kartos ekranavimo technologijos bus reikalingos pažangiems, sudėtingiems procesoriams pristatyti į kosmosą. „Aethero“ tikisi, kad pirmoji ir didžiausia rinka bus Žemės stebėjimo duomenų apdorojimas, pvz., autonominis įdomių objektų identifikavimas, tačiau abi bendrovės mato naują giluminio kosmoso tyrinėjimo erą, kurią įgalina pažangūs krašto skaičiavimai erdvėje.
„Niekas taip greitai, AI požiūriu, niekada nebuvo paleistas į kosmosą“, – sakė Barghouty. „Taigi, jei šis darbas toks, koks jis yra, tai tiesiogine prasme Moore'o dėsnio perkėlimas į erdvę“.