Tamsaus dangaus paieškos. Jurbarko apylinkės superinės.

Tamsaus dangaus paieškos labai svarbus astronomo mėgėjo užsiėmimas. Juk gera žinoti tamsias vietas naktinėjimui.

Tamsaus dangaus ne taip jau daug ir belikę. Na pas mus Lietuvoje dar nelabai galime skųstis, – pavažiuoji atokiau nuo nedidelio miesto ir jau gali džiaugtis tamsa. Tarkime man nuo gimtojo miesto užtenka nutolti per 5 ar 10 km. ir kaip mat patenku į 3 ar net 2 balo zoną pagal Bortlio skalę. Borlio skalė apibūdina kaip turėtų matytis dangus pagal šviesos taršos įtaką. Apie ką aš čia rašau galima pasižiūrėti čia.

Taip pat yra geri dalykai šviesos taršos žemėlapiai. Aš dažniausiai naudojuosi šituo žemėlapiu, nes jis man pakankamai informatyvus ir, labai panašu, nemeluojantis. Žinoma internete galima rasti ir kitų resursų, bet aš išsirinkau būtent šį. Kodėl? Neklauskite, tai juk skonio reikalas 😉

Na o kaip sudaromi tokie žemėlapiai? Būdų yra tikrai ne vienas. Apšviestos zonos gerai matomos iš palydovų, o detalesnė informacija surenkama arba naudojant specialius įrenginius, tokius kaip Tamsaus dangaus kokybės matuoklis (Sky Quality Meter)dangaus kokybės matuokliai, arba specialiomis programėlėmis, kurios sudiegiamos į išmaniuosius telefonus. Aš aprašysiu antrą variantą, nes jis nereikalauja išlaidų, su sąlyga, kad jau turime išmanųjį telefoną. 🙂

Loss of the night – programėlė skirta Android telefonams. Susidiegia kaip ir visos kitos android programos, tad apie tai nerašysiu.

Loss of the night

Ką tik sudiegus ir paleidus programą reikės šiek tiek papasakoti apie save, el. paštas, slapyvardis, koks amžius, ar nešiojami akiniai, kontaktiniai lęšiai, koks lygis orientuojantis naktiniame danguje ir panašiai. Atsakykite sąžiningai, nes pagal tai programa orientuosis kaip pateikti jums užduotis. Po viso to bus sukurtas nauhas vartotojas. Na o toliau belieka sulaukti tamsios ir, pageidautina, kuo labiau giedros nakties, pasiimti telefoną bei eiti į vietą iš kurios atliksite stebėjimus.

Loss of the night

Atvykę į vietą kiek pabūname tamsoje, kad akys apsiprastų prie tamsos ir tada pasileidžiam programą, įsijungiame Night mode (naktinis režimas) ir spaudžiame Start observing stars (pradėti žvaigždžių stebėjimą). Programa paklaus kokios šiuo metu meteorologinės sąlygos. Įvertinę sąlygas sudedame atitinkamai varneles ir spaudžiame Continue. Patarimas. Prieš vykdami į lauką nusistatome telefono ekrano skaistį kuo minimaliau o programą iš karto pervedame į naktinį režimą.

Viskas, po to kai paspaudžiam Start observing stars (pradėti žvaigždžių stebėjimą) programa duoda užduoti, mūsų atveju nurodo žvaigždes, o kad būtų lengviau rasti, centre raudonas apskritimas su rodykle kur link kreipti žvilgsnį. Iš karto pasakau, čia skubėti nereikia, įsižiūrime į aplinkui supančias žvaigždes, susirandame mums reikalingą žvaigždę ir kai jau viskas užtvirtiname. Programa dar paklaus kelis klausymus apie stebimą objektą. Tereikia atsakyti, ar matomas tiesiogiai, ar geriau įžvelgiamas periferiniu stebėjimu. Jei nesame tikri ar tai ta žvaigždė taip ir pažymime, programa duos sekančią užduotį.
Aš matavau Jurbarko apylinkes, apie 5 – 10 km. nuo miesto centro, tai gavosi, jog turime iš ties tamsų dangų. Belieka tikėtis, kad šviesos tarša jo greitai nesugadins.

Parašykite komentarą