Tarpvalstybiniai mokėjimai įmonėms besivystančiose rinkose tebėra nepanaudoti, nepaisant to, kad mažos ir didelės įmonės naudojasi bankais ir senomis finansų technologijų įmonėmis, kurios kasmet sudaro trilijonus dolerių.
„Airwallex“ ataskaitoje prognozuojama, kad tarptautinių mokėjimų vertė išaugs 60 proc., iki 2027 m. pasieks 250 trilijonų USD. 2018–2022 m. tokių mokėjimų vertė padidėjo 25 trilijonais USD iki 150 trilijonų USD, o verslas verslui ( B2B) mokėjimai, sudarantys 97 % šios apimties.
Daugelį metų dauguma įmonių pasitikėjo tradiciniais bankais, tačiau didelės sąnaudos ir lėti procesai verčia kai kurias priimti fintech sprendimus, kurie žada mažesnes išlaidas ir greitus atsiskaitymus. Viena iš tokių platformų yra „Conduit“. B2B tarptautinių mokėjimų platforma sulaukė sėkmės po to, kai perėjo nuo kriptovaliutų prie tradicinės bankininkystės, o dabar žengia į Afriką, kur įmonės susiduria su daug panašių iššūkių, kaip ir pirmosiose startuolių rinkose Lotynų Amerikoje, po 6 mln. „Helios Investment Partners“ rizikos kapitalo padalinys.
„Conduit“ teigia, kad įmonės savo platformoje gali mokėti JAV dolerius tiesiai į banko sąskaitas per ACH arba SWIFT, net ir be JAV subjekto. Ji pradėjo siūlyti mokėjimus įmonėms Lotynų Amerikoje praėjusį rugpjūtį.
Iš pradžių pradėtas naudoti kaip API, skirtą finansų technologijų, neobankų ir senoms finansų įstaigoms sujungti su kriptovaliutais užtikrintais uždarbio produktais, „Conduit“ norėjo sujungti tradicinius finansus su decentralizuotu finansavimu (DeFi). „Fintech“, kurią tuomet rėmė 17 mln. USD pradinio finansavimo iš investuotojų, tokių kaip „Portage Ventures“, „Diagram Ventures“ ir „Gradient Ventures“, sukūrė analizės įrankius instituciniams investuotojams į „DeFi“.
Nuo DeFi iki TradFi
Tačiau po 2022 m. kriptovaliutų rinkos nuosmukio, pažymėto Terra, Luna, FTX ir kitų žlugimu, „Conduit“ suprato, kad jo pradinis modelis buvo netvarus, ir sutelkė dėmesį į B2B tarptautinius mokėjimus. „Po daugiau nei metų ieškodami tinkamo produkto rinkai, mes jį radome B2B tarptautiniuose mokėjimuose“, – interviu TechCrunch sakė vienas iš įkūrėjų ir generalinis direktorius Kirilas Gertmanas.
2023 m. rugpjūčio mėn. „Conduit“ pristatė savo B2B tarptautinių mokėjimų platformą įmonėms Lotynų Amerikoje, pripažindama didelius iššūkius, su kuriais susiduria įmonės tokiose šalyse kaip Kolumbija, Brazilija ir Meksika, bandydamos prisijungti prie pasaulinės finansų sistemos. Daugelis šių įmonių susiduria su prieiga prie dolerių, patikimų SWIFT ryšių ir kitų svarbių mokėjimo būdų. Panaši padėtis ir Afrikoje, kur įmonės tokiose šalyse kaip Kenija ir Nigerija taip pat susiduria su šiais sunkumais.
„Mes nustatėme, kad tai yra daug sunkesnis ir labiau apčiuopiamas skausmo taškas nei decentralizuotų finansų burbulas. Tai realaus pasaulio problemos, su kuriomis susiduria tradicinės įmonės, kurioms reikia geresnio, greitesnio ir skaidresnio būdo sudaryti sandorius su savo tiekėjais ir partneriais tarpvalstybiniu mastu“, – pažymėjo Gertman.
Nepaisant DeFi ir stabilių monetų, tokių kaip USDC ar USDT, pažadų, praktiniai iššūkiai išlieka dideli. Dauguma įmonių vis dar turi konvertuoti stabilias monetas į vietines valiutas, kad galėtų valdyti nuomą, atlyginimus ir kitas veiklos išlaidas.
Nors „Conduit“ vis dar padeda įveikti šią spragą, palengvindamas šias konversijas, leisdamas įmonėms prireikus pakeisti stabilias monetas į vietines valiutas, Gertmanas greitai atkreipia dėmesį į tai, kad „Conduit“ dabar yra daug arčiau tradicinio „fintech“.
Pinigų perkėlimas įmonėms pasaulio pietuose
Lotynų Amerikoje, kur pradėjo veikti „Conduit“, tokios įmonės kaip „Caliza“ ir „Mundi“ taip pat teikia tarptautinių mokėjimų, valiutos keitimo ir apyvartinio kapitalo sprendimus. Vis dėlto, Gertmanas sako, kad Caliza nemato kitų „fintech“ konkurentų, o šalių vietinių bankų ir jų sistemų įsitvirtinusios praktikos bei apribojimų.
Kaip pavyzdį paimkite Braziliją ir Nigeriją. Šiose šalyse yra veiksmingos momentinių mokėjimų sistemos, pvz., Pix ir NIP, skirtos vidaus operacijoms; tačiau tarptautiniai pervedimai naudojant tuos pačius vietinius bankus gali kainuoti iki 25 USD už vieną operaciją ir užtrukti 2–3 dienas, dažnai su papildomais mokesčiais ir gautos sumos neatitikimais.
Siekdama užtikrinti efektyvesnį pinigų pervedimo procesą, „Conduit“ bendradarbiauja su tais pačiais vietiniais bankais kiekvienoje šalyje, kurioje veikia – JAV, Kanadoje, Meksikoje, Kolumbijoje, Brazilijoje, Kenijoje ir Nigerijoje. Tačiau ji naudoja savo technologijas, kad būtų užtikrintas greitesnis išmokėjimas. Tokiu būdu jos klientai gali siųsti pinigus savo vietine valiuta, naudodami pažįstamus metodus. „Conduit“ tvarko pinigų pervedimą ir valiutos konvertavimą – uždirba pajamų iš skirtumo, tuo pačiu užtikrindamas skaidrumą gavėjui.
„Conduit“ aptarnauja daugiau nei 50 tiesioginių klientų, išsibarsčiusių tarp importo ir eksporto įmonių, darbo užmokesčio apskaitos paslaugų ir kitų tarpvalstybinių platformų. Gavėjai yra įmonės „Conduit“ vietinėse rinkose ir šalys, kuriose jis turi partnerių tinklą, pvz., Kinija ir Honkongas.
Plėsti savo buvimą rinkoje
Gertmanas teigia, kad nuo sukimosi „Conduit“ metinė sandorių apimtis išaugo nuo kelių šimtų milijonų dolerių iki daugiau nei 5 mlrd. 20 % iš jų sudaro įmonės Kenijoje ir Nigerijoje, kur „Conduit“ pradėjo plėtrą praėjusį gruodį. Platforma taip pat patiria 25% pajamų padidėjimą per mėnesį abiejuose regionuose, iš dalies dėl sandorių mokesčių.
„Mes matome dar didesnį potencialą Afrikoje – įspūdingas ankstyvas augimas ir apimtys, mūsų nuomone, kitų metų pradžioje gali aplenkti Lotynų Ameriką“, – sakė generalinis direktorius, „Conduit“ skaičius skolingas dėl didžiulės rinkos galimybių abiejose rinkose.
„Tačiau Afrikos vietinės valiutos yra daug labiau suskaidytos, o ryšiai tarp šių valiutų dažnai yra sudėtingesni. Tai įdomu, nes nors šie iššūkiai yra ryškūs, tai taip pat suteikia potencialiai dar didesnių galimybių.
Trejų metų „fintech“ sieks išspręsti šiuos iššūkius, pasamdydama komandą, kuriai vadovauja Ericas Wainaina, buvęs „The Kenyan Wall Street“, Afrikos finansinių duomenų leidinio ir platintojo, direktorius. Generalinis direktorius taip pat vadovaus neišvengiamai „fintech“ plėtrai į kitas Afrikos rinkas, įskaitant Ganą ir Pietų Afriką, kur jau veikia nusistovėjusios platformos, tokios kaip „Aza Finance“ ir „YC“ remiamos Verto ir Waza.
Kalbant plačiau, Markas Gravesas, dirbęs SEC JAV ir buvęs kortelių išdavimo milžinės Marqeta CCO, yra įmonės vyriausiasis atitikties pareigūnas. Kita vertus, Andre Masse, investuotojas į fintech, prižiūri veiklą kaip COO.
Pasak Gertmano, „Conduit“ planas taip pat leis įmonėms kituose regionuose, įskaitant Aziją, greičiau atlikti tarptautinius B2B mokėjimus. Jis taip pat sakė, kad „Conduit“ planuoja pasiekti nuostolių ir pasiekti pelną iki metų pabaigos.
„Daugelyje pasienio rinkų vietiniai atsiskaitymai vis labiau vykdomi realiuoju laiku, remiantis šiuolaikinėmis technologijomis, o įmonės šiose pasienio rinkose dabar reikalauja tokios pat patirties, kai kalbama apie pasaulinius mokėjimus, kur šiuo metu dažnai nepakankamai aptarnaujami tradiciniai metodai“, – sakė Heliosas. „Digital Ventures“ vadovaujančio partnerio Wale'o Ayeni pareiškime. „Tam reikia atkurti pasaulinių mokėjimų užpakalinę dalį, todėl turime privilegiją remti „Conduit“ jų pastangas tai padaryti, geriau aptarnauti Afrikos ekosistemas, užmezgant ryšį su pasauline ekonomika.