Ketvirtadienį bepiločių orlaivių gamintojas „Skydio“ klientams pranešė apie Amerikos tiekimo grandinės pažeidžiamumą, nes dėl Kinijos sankcijų jam gresia akumuliatoriaus išsekimas.
„Tai yra bandymas panaikinti pirmaujančią Amerikos dronų kompaniją ir pagilinti pasaulio priklausomybę nuo Kinijos dronų tiekėjų“, – „Skydio“ generalinis direktorius Adamas Bry sakė laiške klientams, apie kurį pirmą kartą pranešė „Financial Times“.
Bendrovė, tiekianti bepiločius orlaivius Ukrainos kariuomenei ir Taivano nacionalinei priešgaisrinei agentūrai, gamina savo gaminius Jungtinėse Valstijose, bet vis dar priklauso nuo pasaulinės daugelio komponentų tiekimo grandinės; vienas iš svarbiausių komponentų, baterijos, vis dar tiekiamas Kinijoje. „Skydio“ klientams sakė, kad dėl sankcijų, draudžiančių Kinijos įmonėms užsiimti verslu su „Skydio“, klientams bus apribota viena baterija vienam dronui.
Nors „Skydio“ turi „didelę baterijų atsargą“, ji nenumato naujų šaltinių internete iki kitų metų pavasario. Tuo tarpu įmonė pratęsia programinės įrangos licencijos, garantijos ir palaikymo terminą užsakymams, kuriems įtakos turi baterijų racionas, tiek laiko, kiek reikia, kol bus pristatytas visas akumuliatorių komplektas.
„Skydio“ yra didžiausias bepiločių orlaivių gamintojas Amerikoje ir vykdo tik įmonėms skirtą verslą po to, kai 2023 m. uždarė plataus vartojimo bepiločių orlaivių verslą. Ji išsiuntė tūkstančius savo dronų į Ukrainą, kad padėtų tos šalies karinėms pastangoms.
„Tai yra aiškesnis momentas dronų pramonei“, – sakė Bry. „Jei kiltų kokių nors abejonių, šis veiksmas aiškiai parodo, kad Kinijos vyriausybė naudos tiekimo grandines kaip ginklą, kad iškeltų savo interesus prieš mūsų.
Bepiločių orlaivių gamintojas kreipėsi pagalbos į Bideno administraciją ir susisiekė su Taivano viceprezidentu Hsiao Bi-khim, kai susiduria su krize, pranešė „Financial Times“. Pranešama, kad sankcijos, kurios buvo įvestos spalio 10 d., įskaitant dar dvi kompanijas, buvo įvestos atsakant už JAV vyriausybės pareiškimą, kad ji teiks papildomą karinę pagalbą Taivanui.
Sankcijos taip pat buvo nubaustos dešimčiai vadovų, įskaitant Bry ir Skydio Azijos ir Ramiojo vandenyno generalinį direktorių Tomą Mossą.
Tai ne pirmas kartas, kai JAV ir Kinija apsikeitė bepiločių orlaivių technologijomis: DJI, didžiausia pasaulyje bepiločių orlaivių gamintoja, anksčiau šį mėnesį pateikė ieškinį JAV vyriausybei dėl paskelbimo „Kinijos karine kompanija“, teigdama, kad toks pavadinimas yra „Neteisėtas ir klaidingas“.