Linusas Torvaldsas teigia, kad nepaisant ilgalaikių pranešimų apie perdegimą atvirojo kodo programinės įrangos kūrimo srityje, „Linux“ yra tokia pat stipri kaip bet kada anksčiau – nors jis pripažįsta, kad jo projektas dėl savo masto ir apimties gali būti išskirtinis.
Kalbėdamas su Verizon atvirojo kodo vadovu Dirku Hohndeliu per Linux fondo Open Source Summit Europe Vienoje pirmadienį, Torvalds nagrinėjo temą, kuri dažnai kėlė galvą Linux pasaulyje ir už jos ribų: senstančios kūrėjų bendruomenės, linkusios į perdegimą.
„Visiškai tiesa, kad („Linux“) branduolio prižiūrėtojai sensta, tačiau tai turi teigiamą poveikį“, – sakė Torvaldsas. „Kiek (atvirojo kodo) projektų turi prižiūrėtojų, kurie gyvuoja daugiau nei tris dešimtmečius? Tai labai neįprasta. Taigi, kai žmonės sako: „kūrėjai perdega ir pasitraukia“ – taip, tai tiesa, bet tai yra normalu. Nenormalu yra tai, kad žmonės iš tikrųjų būna šalia dešimtmečius, tai neįprasta, ir aš manau, kad tai tam tikru mastu yra geras ženklas.
Istoriškai „Linux“ buvo labai orientuotas į C branduolį, tačiau 2022 m. projektas pristatė oficialų „Rust“ – bendros paskirties atvirojo kodo programavimo kalbos, palaikomos daugelio garsių technologijų kompanijų, palaikymą. Vos prieš kelias savaites „Rust for Linux“ projekto vadovas Wedsonas Almeida Filho paskelbė, kad po beveik ketverių metų atsistatydina, nes jiems „trūko energijos ir entuziazmo“ susidoroti su kai kuriomis „ne techninėmis nesąmonėmis“, susijusiomis su projektu. .
Sausio mėnesį vyresnysis Rust inžinierius Jynn Nelson taip pat pažymėjo, kad perdegimo problema yra labai tikra. „Žmonių, kurie paliko Rust projektą dėl perdegimo, skaičius yra šokiruojantis didelis“, – rašė Nelsonas. „Projekte dalyvaujančių žmonių, kurie yra arti perdegimo, skaičius taip pat yra šokiruojantis.
Pasitikėjimo faktorius
„Linux“ yra turbūt sėkmingiausias visų laikų atvirojo kodo projektas, susikertantis su viskuo – nuo žiniatinklio serverių ir bankomatų iki stalinių kompiuterių ir mobiliųjų operacinių sistemų. Per šiuos augimo metus Torvalds išsiplėtė ir sukūrė visur esančią versijų valdymo sistemą, žinomą kaip Git. Tačiau praėjus maždaug 33 metams nuo „Linux“ įkūrimo, Torvaldsas tebėra pagrindinis branduolio prižiūrėtojas, remiamas dešimčių tūkstančių bendradarbių iš korporacijų, kurios priklauso nuo „Linux“, taip pat iš artimesnių šaltinių, tokių kaip „Linux Foundation“ bendradarbis Gregas Kroah-Kartmanas, vadovaujantis. „Linux“ branduolio stabiliame leidime.
„Manau, kad dalis problemų, susijusių su daugybe kūrėjų, yra ta, kad visada turėjome daug žmonių, kurie yra labai kompetentingi ir galėtų tobulėti“, – sakė Torvaldsas. „Gregas ne visada buvo Gregas – prieš Gregą buvo Andrews ir Allens, o po Grego bus Shannons ir Steves. Yra žmonių, kurie gyvuoja dešimtmečius, o tikroji problema yra ta, kad jūs turite turėti asmenį arba grupę, kuria galėtų pasitikėti plėtros bendruomenės nariai. O dalis pasitikėjimo iš esmės priklauso nuo to, ar esate „pakankamai ilgai“, kad žmonės žinotų, kaip jūs dirbate.
Tačiau Torvaldsas pripažino, kad tokia ekosistema gali būti bauginanti, o jaunesniems ar mažiau patyrusiems kūrėjams į ją patekti gali būti sunku, ypač kai jie mato seniai egzistuojančius operatorius, kurie egzistuoja taip ilgai. Tačiau nepaisant to, yra naujokų, kuriems pavyksta patekti į „Linux“ projekto širdį.
„Turime pagrindinius kūrėjus, kurie yra aukščiausio lygio pagrindinių posistemių prižiūrėtojai, kurie atsirado vos per kelerius metus“, – sakė Torvaldsas. „Tai nėra akimirksniu, bet atsiranda naujų žmonių, kurie po trejų metų yra pagrindiniai kūrėjai. Tai visai nėra neįmanoma. Manau, kad turime gana sveiką kūrėjų posistemę, bet visa beždžionė šoka apie kūrėjus, kūrėjus, kūrėjus… mes juos turime. Tai, kad aplinkui taip pat yra senų, „papilkėjusių“ žmonių – nemanau, kad tai didžiulė problema.